RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
Wikińska suknia fartuchowa
Autor Wiadomość
Ala z Byczyny 
Użytkownik średnioaktywny



Kraj:
Poland

Autor tematu
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 12 Maj 2013
Posty: 258

Medale: Brak

Wysłany: Czw 12 Lip, 2018 12:50   Wikińska suknia fartuchowa

Nie rozumiem co robię źle, pomóżcie proszę.
Zanim jednak zacznę (bo pytanie będzie banalne), to moja druga rzecz w życiu jaką szyję, pierwszą była wikińska suknia spodnia, w sensie bielizna, która też zaliczyła błędy, ale jako że to bielizna, to większość będzie poukrywana pod odzieżą wierzchnią kwiatek dla ciebie Jupi!

To teraz do rzeczy - uszyłam sobie smokkr, wikińską suknię fartuchową, zdjęcie poglądowe z internetu (mój jeszcze nie doczekał się fotek):



Krój - cztery jednolite części - 2 na przód i tył i 2 węższe po bokach. Wygląda to jak prostokąt w części tułowiowej i trapez w części od pasa w dół. Plus do tego zwęziłam toto w pasie, bo wyglądałam jak parówka. Teraz wcięcie w talii piękne mam, wszystko pasuje.

Mój problem: na plecach na wysokości talii faluje mi się to w poprzek.. suknia nie jest luźna, więc nie wiem co zrobić.. myślałam że to przez to, że suknia na bioderkach jest za ciasna, i ona się unosi na dupce w górę i stąd te fale.. poszerzyłam, różnica polega na tym, że fale są teraz luźniejsze (mniejsze też), ale nie zniknęły.

Co robię nie tak?? Czy da się je usunąć bez ingerencji w krój? (tego nie mogę zrobić, ponieważ to strój historyczny).. To wcięcie w talii i tak jest na skraju poprawności historycznej, ponieważ opieram się na "domniemaniach", że suknie szyte z mojego regionu (Dania, 9 - 10 wiek) mogły być dopasowane. Ale sam krój chcę zachować jak najprostszy i nie działać poza liniami szwów (2 z przodu po bokach cycków i 2 z tyłu po bokach pleców). To wczesne średniowiecze.. nie ma co szaleć...

Miłego dnia od początkującej Wikińskiej baby kwiatek dla ciebie

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Mój blog: www.wool-f.com
Mój fejsbuczek: www.facebook.com/HandmadeByWoolf
 
 
Merghen 
Użytkownik średnioaktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 259
Skąd: Małopolska

Medale: Brak

Wysłany: Czw 12 Lip, 2018 19:27   

Zastanawiam się czy dobrze rozumiem falowanie w poprzek. Gdybyś mogła uściślić od boku do boku (poziomo) czy z góry na dół (pionowo). Jeśli po poszerzeniu fale zaczynają znikać to znaczy, że należy jeszcze poszerzyć. I zastanawiam się nad tym czy przy wykrawaniu zachowałaś to jak idą nitki osnowy tkaniny? Może błąd już powstał na etapie krojenia materiału?

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Zapraszam, Małgośka http://maranciaki.pl/forum/viewtopic.php?t=13500
Ostatnio zmieniony przez Merghen Czw 12 Lip, 2018 19:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Ala z Byczyny 
Użytkownik średnioaktywny



Kraj:
Poland

Autor tematu
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 12 Maj 2013
Posty: 258

Medale: Brak

Wysłany: Czw 12 Lip, 2018 19:46   

Ostatnie pytanie jest łatwe - kierunek ułożenia nitek jest zachowany i taki sam na całym obwodzie. (mam tkaninę tkaną w romby i bardzo chciałam by wzór układał się pionowo)

Te fale idą idealnie w poprzek pasa i widać je tylko z tyłu idealnie w poprzek talii. Przód jest gładki. Poszerzyłabymm tę suknię, ale w pasie mam już aż luzy i wolałabym dalej nie poszerzać bo wyląduję w worku Sad

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Mój blog: www.wool-f.com
Mój fejsbuczek: www.facebook.com/HandmadeByWoolf
 
 
dziewanna 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 15 Lut 2015
Posty: 520

Medale: Brak

Wysłany: Pią 13 Lip, 2018 08:46   

Spróbuj zafastrygować na plecach zaszewki i przymierz suknię. Powinny zlikwidować
poziome falowanie materiału, zaszewki są pionowe i wyszczuplą talię.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Merghen 
Użytkownik średnioaktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 259
Skąd: Małopolska

Medale: Brak

Wysłany: Pią 13 Lip, 2018 09:20   

Zgadzam się z Dziewanną. Plecy też się lekko rozszerzają od talii więc zaszewki powinny wyeliminować problem. Nie pisałam o nich bo nie wiedziałam czy w talia jest odcinana czy w całości. Jeśli było krojone w całości to wtedy od razu powinnaś mieć zaszewki nie tylko na biodrach ale i na plecach czy pod biustem. Jeśli zaś jest odcięcie w talii to mogłaś zapomnieć o zaszewkach na plecach i tylko zrobiłaś zaszewki pod biustem. Szkoda, że nie wkleiłaś zdjęcia tego co szyjesz bo łatwiej byłoby ocenić gdzie jest problem. W opisie słownym nie zawsze uda się ująć wszelkie informacje.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Zapraszam, Małgośka http://maranciaki.pl/forum/viewtopic.php?t=13500
 
 
Merghen 
Użytkownik średnioaktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 259
Skąd: Małopolska

Medale: Brak

Wysłany: Pią 13 Lip, 2018 09:21   

Zgadzam się z Dziewanną. Plecy też się lekko rozszerzają od talii więc zaszewki powinny wyeliminować problem. Nie pisałam o nich bo nie wiedziałam czy w talia jest odcinana czy w całości. Jeśli było krojone w całości to wtedy od razu powinnaś mieć zaszewki nie tylko na biodrach ale i na plecach czy pod biustem. Jeśli zaś jest odcięcie w talii to mogłaś zapomnieć o zaszewkach na plecach i tylko zrobiłaś zaszewki pod biustem. Szkoda, że nie wkleiłaś zdjęcia tego co szyjesz bo łatwiej byłoby ocenić gdzie jest problem. W opisie słownym nie zawsze uda się ująć wszelkie informacje.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Zapraszam, Małgośka http://maranciaki.pl/forum/viewtopic.php?t=13500
 
 
Ala z Byczyny 
Użytkownik średnioaktywny



Kraj:
Poland

Autor tematu
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 12 Maj 2013
Posty: 258

Medale: Brak

Wysłany: Sob 14 Lip, 2018 20:58   

No i klops.. zaszewki odpadają ponieważ jeśli zaszarżuję z krojem rozminę się z ideą historyczności (suknia datowana ma być na 9 - 10 wiek, czyli idzie z maksymalnie prostych figur geometrycznych). Ale to co mówicie ma wielki sens, te zaszewki by mnie naprawdę uratowały.. z tyłu przy plecach idą po bokach 2 równoległe szwy, spróbuję tam wdać ukradkiem trochę materiału, przyfastryguję i zobaczę czy ujdzie płazem mi to oszukaństwo..Wink Dziękuję za rady! kwiatek dla ciebie

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Mój blog: www.wool-f.com
Mój fejsbuczek: www.facebook.com/HandmadeByWoolf
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 18