RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
Własne wzory, atramentówka/laserówka: prośba o poradę
Autor Wiadomość
sebese 
Milczek


Autor tematu
Dołączył: 21 Lut 2018
Posty: 3

Medale: Brak

Wysłany: Śro 21 Lut, 2018 21:25   Własne wzory, atramentówka/laserówka: prośba o poradę

Mam nadzieję że znajdzie się ktoś chętny do pomocy, zaznajomiony z domowymi robótkami decoupage, bo spory tutaj dylemat (chociaż akurat ja tego nie robię, ale piszę w imieniu bliskiej mi osoby Smile

Celem jest naklejenie różnych spersonalizowanych obrazków i napisów (czasem malutkich, czasem większych) na jakieś codzienne rzeczy takie jak np podkładki do kubków czy deska do krojenia. Niestety nie ma takich wzorów jak byśmy chcieli do zakupienia. Gotowe (już nadrukowane) chusteczki czy papiery da się na klej decoupage bez żadnego problemu, z tego co widziałem w akcji, ale z wydrukami z atramentówki przeważnie nie ma tam szans (było naklejanie na kartki A4 i próbowane drukowanie na chusteczkach i na papierze śniadaniowym, w obu przypadkach problemy: rozmazywanie albo nie chciało się przyklejać). W wielu miejscach da się wyczytać że (niby) da się bez problemu z laserową tak drukować własne wzory i kleić, jednak nigdzie nie chcieli wydrukować w punkcie (bo się zepsuje, bo wciągnie itp.), żeby móc się upewnić czy na pewno. Można by zakupić i spróbować z własną drukarką ale lepiej byłoby mieć pewność przed zakupem... także trochę dylemat. :/

I pytanie czy w ogóle ma to sens, taka metoda
Czy aby na pewno da się wydruki z laserówki dobrze ogarnąć taką metodą na klej, no i jeśli tak, to na czym drukować? Chusteczkach czy czymś innym? Żeby się przyklejało i żeby nie było problemu przy np. mniejszych, drobnych obrazkach? Aby się nie rwało przy rozsmarowywaniu klejem, żeby w miarę zachowywało kolory przy tym?

Naprawdę byłbym wdzięczny za podpowiedź. Kieruję pytanie do mistrzyń decoupage (i nie tylko Wink. Jakie są wasze doświadczenia? Sugestie?

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
nula 



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Rangi:
przyjaciel3

Pomogła: 179 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 03 Lut 2007
Posty: 8330
Skąd: Poznań

Medale: 3 (Więcej...)

Wysłany: Czw 22 Lut, 2018 08:46   

witaj
trochę chaotycznie to opisałeś ale myślę, że rozumiem o co Ci chodzi

przede wszystkim nie jestem specjalistką ale popełniłam kilka prac z użyciem wydruków więc mogę opisać moje doświadczenia w tym temacie .....

1. drukarka atramentowa
wydruk nie będzie się rozmazywał, jeżeli zostanie zabezpieczony
ja używałam do tego fiksatywy i sprawdziła się idealnie - nic się nie rozmazało
(wiem, że używa się też lakieru do włosów, ale nie próbowałam, więc nie potwierdzam)
jeżeli chcemy nakleić wydruk na całą powierzchnię to wystarczy wydrukować na normalnej kartce
jeżeli motywy do wycięcia - to ja drukowałam na papierze śniadaniowym przyklejonym do zwykłej kartki
zarówno papier śniadaniowy jak i zwykły przykleił mi się bez problemu na klej do decu...

ten pasek u góry (pólka z książkami) jest drukowany na normalnej kartce a motywy na środku na papierze śniadaniowym

2. drukarka atramentowa
wydruki najlepiej przenosić za pomocą transferu
w zależności na co chcemy przenieść - czy na surowe drewno, czy na pomalowaną powierzchnię, czy na polakierowaną trzeba wybrać odpowiednią metodę

jest sporo gotowych preparatów do transferu, które można kupić
o sposobach transferu można poczytać tutaj
http://maranciaki.pl/forum/viewtopic.php?t=9825
drukuje się na normalnym papierze i przenosi na przedmiot tylko wydruk - bez papieru


napis przenoszony na surowe drewno za pomocą rozpuszczalnika nitro


napisy przenoszone na lakier za pomocą kleju Magic

(gotowych preparatów nie używałam, więc nie mogę polecić konkretnego)

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Moje albumy
http://www.fmix.pl/albumy/61803
 
 
sebese 
Milczek


Autor tematu
Dołączył: 21 Lut 2018
Posty: 3

Medale: Brak

Wysłany: Czw 22 Lut, 2018 16:38   

Bardzo dziękuję za informacje! Skoro tak się też może udać, byłoby pomocne do zastosowania, na zwykłych kartkach. Bo z atramentówki, w przypadku innych papierów naklejonych na zwykłą kartkę A4 (czy też na chusteczkach), i tak nie zawsze wychodzi (w sensie tusz się rozsmarowuje już podczas drukowania i obrazek praktycznie do wyrzucenia)

nula napisał/a:

2. drukarka atramentowa
wydruki najlepiej przenosić za pomocą transferu


Czy w tym punkcie nie chodziło czasem a druki laserowe? (właśnie przeglądałem temat z metodami i jest Pani post o tym że były użyte właśnie druki z laserówki)

Zauważyłem że jak już coś jest o laserowych wydrukach na jakichś forach albo blogach (gdzie użytkownicy pokazują swoje prace), to jest mowa wyłącznie o transferach, nie zwykłym klejeniu. Zastanawia mnie teraz czy jest ku temu powód? Czy to znaczy że wydruków laserowych w ogóle się nie da kleić? Bo czasami już mam mętlik w głowie i nie wiem jak sobie te wiadomości pozbierać 😂

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
nula 



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Rangi:
przyjaciel3

Pomogła: 179 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 03 Lut 2007
Posty: 8330
Skąd: Poznań

Medale: 3 (Więcej...)

Wysłany: Czw 22 Lut, 2018 19:24   

sebese napisał/a:
Czy w tym punkcie nie chodziło czasem a druki laserowe?

dokładnie - przepraszam - spieszyłam się...
oczywiście, że o laserowe

sebese napisał/a:
Zauważyłem że jak już coś jest o laserowych wydrukach na jakichś forach albo blogach (gdzie użytkownicy pokazują swoje prace), to jest mowa wyłącznie o transferach, nie zwykłym klejeniu. Zastanawia mnie teraz czy jest ku temu powód? Czy to znaczy że wydruków laserowych w ogóle się nie da kleić?

oczywiście, że się da - tylko po co ???
chodzi o to, żeby to co naklejamy było maksymalnie cieńkie - żeby jak najbardziej wtopiło się w tło i żeby nie trzeba było lakierować milion razy
przy drukarce atramentowej trzeba motyw wyciąć i dlatego kombinuje się, żeby wydrukować go na jak najcieńszym papierze - papierze śniadaniowym np., albo jednej warstwie serwetki....

przy laserze w zasadzie też by tak można, ale takie drukowanie jest upierdliwe - możliwe tylko we własnym zakresie - sam widzisz, że nigdzie w profesjonalnym punkcie nie są chętni na takie eksperymenty
a druk laserowy tworzy na papierze jakby oddzielną warstwę, i dlatego przenosi się na przedmiot tylko wydruk (oczywiście drukujemy zawsze lustrzane odbicie)

wszystko zależy co się chce osiągnąć i na jakim podłożu...

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Moje albumy
http://www.fmix.pl/albumy/61803
 
 
sebese 
Milczek


Autor tematu
Dołączył: 21 Lut 2018
Posty: 3

Medale: Brak

Wysłany: Czw 22 Lut, 2018 21:43   

Aaah, teraz rozumiem. Faktycznie, jest w tym sens. Dziękuje za pomoc, wiele mi się wyjaśniło.

nula napisał/a:

oczywiście, że się da - tylko po co ???


Dla ćwiczeń, testowania, bawienia się we wzory - ale tak by było szybciej. Oczywiście te inne metody też można opanować z czasem ale trzeba gdzieś zacząć Smile

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15