RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
Jak zrobić krochmal?
Autor Wiadomość
krzysztofina 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Pomogła: 2 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 16 Sty 2006
Posty: 355
Skąd: dolnośląskie

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pon 01 Maj, 2006 16:32   

Krochmaliłam na 2 sposoby-w cukrze i w Łudze i powiem tak-obydwa sposoby są dobre,ja jednak skłaniałabym się do ługi,ponieważ koszyczki wyszły śnieżnobiałe i błyszczące.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
http://picasaweb.google.com/czarszczyt
Moj album
 
 
 
alwisia 
Użytkownik średnioaktywny
alwisia



Kraj:
Poland

Wiek: 81
Dołączyła: 05 Cze 2006
Posty: 221
Skąd: Kujawsko-Pomorskie

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Wto 06 Cze, 2006 22:32   

Jolka napisał/a:
Witajcie.
Usztywniałam w gotowym krochmalu Ługa i w cukrze za rada osób które już usztywniały w słodkim krochmalu.
Cukier rzeczywiście musi być gorący i robótka nasiąknąć roztworem usztywniałam i kolorowe koszyczki i kurki wielkanocne robione z czeskiego kordonka ( zapomniałam nazwy) i żaden kolor nie pościł i jest sztywne nawet uszko od koszyczka nie wiotczeje,
Pozdrawiam Jolka
cmoknięcie


Jest jeszcze inny sposób ,ja robię zawsze krochmalem, ale na innym forum czytałam, że usztywniają wikolem, dodaje się do niego troszke wody i po nałożeniu na formę (dmuchany balon przy miskach,bombkach koszykach itp)smaruje pędzelkiem. Jak wyschnie balon przekłuwa, a klej po wyschnięciu jest prezroczysty, robótka sztywna i twarda na długie lata.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Szanujcie staruszki, bo kiedyś też nimi będziecie.
 
 
 
Jadzia 
Milczek


Kraj:
Sweden

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 05 Maj 2007
Posty: 34

Medale: Brak

Wysłany: Nie 06 Maj, 2007 12:09   

Krochmal po szwedzku

W 2 litrach zimnej wody rozmieszc 3 lyzki maki pszennej i 1 lyzeczke soli.
Zagotowac. Odstawic do wysygniecia. Mr. Green

Do takich rzeczy jak koszyczki to misza sie cukier z woda/ cos w rodzaju syropu/

Niestety nie pamietam proporcji, ale duzo cukru malo wody
pozdr

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
dom_Klary 
Użytkownik b. aktywny
Prowence



Kraj:
Poland

Pomogła: 42 razy
Dołączyła: 17 Maj 2007
Posty: 1790
Skąd: Warszawa

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pon 28 Maj, 2007 15:44   

Moja świętej pamięci Babcia robiła zawsze krochmal z mąki ziemniaczanej.Używała go do krochmalenia serwet i pościeli.Do gotującej wody wlewała rozczyn wody i mąki ziemniaczanej w proporcjach w zależności od stopnia uzyskania odpowiedniej sztywności.Ja również stosuję te metodę, bo można wykrochmalone rzeczy doskonale prasować, a serwety pięknie układają się bez prasowania.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Zosia32 
Użytkownik b. aktywny
Zosia32


Kraj:
Poland

Pomogła: 8 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 25 Kwi 2007
Posty: 2565
Skąd: Kraków

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Wto 29 Maj, 2007 08:48   

Ja też do usztywnienia moich serwetek używam krochmalu z mąki ziemniaczanej
i jestem zadowolona bye
proporcje to na litr gotującej się wody wlewam mieszaninę z 1 łyżki mąki ziemniaczanej i pół szklanki wody dobrze wymieszać poczekać jak sie zagotuje
Do gotowego i zimnego krochmalu wlewam trochę wody,
ilość wody zależy jak bardzo dana rzecz ma być sztywna

Pozdrowienia wesoło mi

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
agata15
Milczek


Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 2

Medale: Brak

Wysłany: Sob 02 Sty, 2010 21:46   

Witam.Czy posiada ktos wzory ozdob szydelkowanych np. koszyczki,aniołki,dzwonki,kurki,zajaczki wzory schematy szydelkowane

Prosze o kontakt lub email
agata15@buziaczek.pl

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
linnenn 
Milczek



Kraj:
Poland

Wiek: 39
Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 21
Skąd: Trójmiasto

Medale: Brak

Wysłany: Pon 01 Lis, 2010 23:59   

Witam serdecznie!
To pierwszy mój post na tym forum Smile.

3 dni temu odkryłam frywolitki w których zakochałam się bez końca, do dzisiaj zrobiłam już kilka w formie kolczyków. Założyłam piękne koła, ale po kilku godzinach były już pozwijane i poskręcane od uderzania w gruby szalik na mojej szyi.

Więc postanowiłam usztywnić. Zrobiłam domowej roboty krochmal z mąki ziemniaczanej i.... no właśnie, tu się pojawił problem :>. Zapach obrzydził mnie okrutnie, nie mogę się zbliżyć do kolczyków bo po prostu... no nie będę pisać Smile.

I chciałabym abyście mi napisały, bo nigdzie nie dowiedziałam się DOKŁADNIE...

Kiedy zrobię już tą cuchnącą papkę, maczam w niej frywolitkę... wyjmuję i jest cała ubabrana w tej gęstej mazi. Zaczęłam wycierać ją chusteczkami. Potem od razu zaczęłam prasować między 2 warstwami papieru do pieczenia (bo gdzieś tak przeczytałam). Zaczęło jeszcze bardziej śmierdzieć, frywolitki się sprasowały (czy chodzi o delikatne przeprasowanie czy dłuższe i dokładniejsze?) a i tak nie są na moje oko twarde :/. Czy może powinnam zamoczyć je w krochmalu, wyjąć i poczekać aż ostygnie? Czy powinnam wycierać nadmiar czy on sam zniknie?

Proszę o pomoc Smile.

[edit]
I jeszcze jedno - czy te kupne krochmale też mają taki nieprzyjemny zapach?

  plus minus  Kto ocenił?
Ostatnio zmieniony przez linnenn Wto 02 Lis, 2010 00:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ania_b 



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Rangi:
przyjaciel3

Pomogła: 117 razy
Wiek: 57
Dołączyła: 15 Mar 2009
Posty: 1381
Skąd: Gdańsk

Medale: 4 (Więcej...)

Wysłany: Wto 02 Lis, 2010 08:32   

Nie wiem, jak pachną kupne krochmale.
Jeżeli robótka jest nadal wedłutg ciebie za mało sztywna, to musisz robić mocniejszy krochmal, czyli dać więcej mąki.
Ja czekam, aż krochmal troche przestygnie, bo można sie pięknie poparzyć, potem robótka upaciana w krochmalu, wyciskam krochmal (można serwetką, ale ja po prostu mocno ściskam w pięści) i nie prasuję, tylko przypinam szpilkami, nadając odpowiedni kształt. Czekam cierpliwie, aż frywolitka wyschnie do końca. Nie prasuję obótki właśnie dlatego, że pod żelazkiem traci swoją przestrzenną fakture, robi sie płaska.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
janeczka33 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 6 razy
Wiek: 63
Dołączyła: 11 Lis 2009
Posty: 876
Skąd: Kaszuby

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Wto 02 Lis, 2010 08:46   

Gotowy krochmal czyli ługa jak dla mnie pachnie wspaniale. Po namoczeniu lekko odciskam i przypinam szpileczkami na styropian wyłożony folią. Nie używam żelazka tylko czekam aż wyschną.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Mój album http://picasaweb.google.com/117461879781250019601

Założyłam blog. Zapraszam: http://janeczkowo.blogspot.com/
 
 
linnenn 
Milczek



Kraj:
Poland

Wiek: 39
Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 21
Skąd: Trójmiasto

Medale: Brak

Wysłany: Wto 02 Lis, 2010 18:50   

Dziękuję za odpowiedź Smile. Chyba spróbuję jeszcze raz! Tylko kupię szpileczki i poszukam swojej korkowej tablicy. Bo zapachu krochmalu już nie czuję (po 24h) ale zbyt sprasowałam frywolitki i mi się już nie podobają Smile. A następne robię z koralikami, więc żelazko odkładam do szafy.

Zrobiłam również eksperyment i dolałam olejku do ciasta do krochmalu Razz. Ale nie polecam, waniliowy zabarwił mi lekko białą nitkę Razz.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
danuta_50 
Użytkownik b. aktywny



Kraj:
Poland

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 18 Lut 2006
Posty: 1020
Skąd: Śląsk

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Śro 08 Gru, 2010 18:23   

Gotowy krochmal Ługa fajnie usztywnia. i super pachnie.Do serwetek rozcieńczam z wodą.Do krochmalenia koszyczków ,aniołków nie rozcieńczam i są sztywne .A co najważniejsze ten krochmal nie zatyka dziurek i nie jest glutowaty jak krochmal z mąki ziemniaczanej.Gotowy krochmal ma tą zaletę że może stać aż do wyczerpania.Gdy kupuję krochmal przelewam go do słoiczka i małą zrobioną robótkę zanurzam ,wyciągam i odciskam a słoiczek zakręcam i czeka do następnej robótki.Trzeba pamiętać by wytrzeć obrzeże słoiczka aby później nie mieć trudności z odkręceniem.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
ciapara 
ciapara



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 63 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 05 Lip 2009
Posty: 7646

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Śro 08 Gru, 2010 21:52   

Ja teraz krochmalilam halke do szerokiej sukienki... szkoda mi bylo ługi wiec zrobilam sama. Dobrze wyszedl. Halka wykrochmalona sterczy jak trzeba. Rozprasowalam. Ładnie wyglada,

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Moje Picassa
Moje Robótkowanie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 23