RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...

Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: maranta
Sob 28 Lut, 2009 20:40
jak pozbyć się wełnowców z kaktusów?
Autor Wiadomość
dianor 
Milczek

Kraj:
Poland

Autor tematu

Medale: Brak

Wysłany: Pon 05 Maj, 2008 09:06   jak pozbyć się wełnowców z kaktusów?

z welnowcami w moich roślinkach walczę już chyba z 5 lat, pryskanie i zbieranie robali nie pomaga, pół roku temu w przypływie desperacji "wykąpałam " wszystkie moje kaktusy tzn. wypłukałam całą ziemię z korzeni i wyszorowałam roślinki szczoteczką, a potem opryskałam - pomogło ale tylko na krótki okres, teraz robale wrociły.
wybuchowo placzek
Czy ma ktoś jakiś skuteczny sposób na wełnowce? koniec
ja już nie mam pomysłu jak z nimi walczyć
pozdrawiam dianor

plus minus  Kto oceni³

dom_Klary 
Użytkownik b. aktywny
Prowence

Kraj:
Poland

Pomogła: 42 razy

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pon 05 Maj, 2008 12:42   

Zmywamy chore części rośliny woda z płynem do mycia naczyń (łyżeczka na lir), kaktusy spryskujemy!Stosujemy tez preparat ACTELLC EC , z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Robale uwielbiają siedzieć w korzonkach, więc daję nogę , to samo musimy zrobić z korzonkami. No i spokój rotfl , leżymy sobie i patrzymy, jak nasze kaktusy kwitną i rosną , rosną i kwitną... . co by tu...
pozdrawiam serdecznie i powodzenia cool

plus minus  Kto oceni³

dom_Klary 
Użytkownik b. aktywny
Prowence

Kraj:
Poland

Wysłany: Pon 05 Maj, 2008 12:44   

Acha, zapomniałam, puknąć się skleroza nie boli, .Przez tydzień podlewamy je OSTROŻNIE mieszanką chemii i płynu do naczyń ooooo

plus minus  Kto oceni³

dianor 
Milczek

Kraj:
Poland

Autor tematu

Wysłany: Pon 05 Maj, 2008 16:16   

dzięki za porady, spróbuję twoich metod

plus minus  Kto oceni³

Leśny Duch 
Użytkownik średnioaktywny

Pomogła: 3 razy

Wysłany: Czw 05 Lut, 2009 10:18   

podobno kąpiel w mydlinach z szarego mydła pomaga

plus minus  Kto oceni³

joasia@nomad.com.pl

kasianat

Kraj:
Poland

Wysłany: Czw 05 Lut, 2009 11:25   

a mam pytanie czy te wełnowce są białe takie jakby niteczki w kulce i zostawiaja mokre ślady? bo ostatnio odkryłam to na jednym z moich kaktusów. wygląda jakby pleśń, ale to nie pleśn bo jest biała i zostawia mokre ślady?

plus minus  Kto oceni³
www.kasianat.fotosik.pl

Leśny Duch 

Wysłany: Czw 05 Lut, 2009 19:38   

cytat z książki "Pielęgnacja roślin doniczkowych", Oficyna wydawnicza MAK

"Zarówno larwy, jak dorosłe osobniki tego szkodnika pokryte są ochronnym, białym, mącznistym nalotem z wosku. Pierwszą oznaką ich występowania są małe, białe kłębuszki przypominające wate, przyczepione do spodniej strony liści wzdłuź nerwów. (...) Przy dużym porażeniu na młodych częściach liści znajduje się mnostwo pasożytów, a szkody przez nie wyrządzone moga być bardzo poważne. Wełnowce korzeniowe nie są co prawda tak aktywne, ale równie niszczycielskie. Jesli z niewyjaśnionych powodów roślina marnieje, trzeba wyjąć ją ostrożnie z doniczki o obejrzeć korzenie. Tam właśnie lub na dnie doniczki tworzą swoje skupienia welnowce. Przy niewielkim porażeniu przez szkodniki można je niszczyć pędzelkiem lub szmatka nasączona denaturaten. Silne porażenie skutecznie zwalczymy środkiem owadobójczym zaiwerajacym malation lubdimethoat albo insektycydem systemicznym. Wełnowce korzeniowe usuwa się przez podlewanie lub zanurzenie bryły korzeniowej w wodzie z rozpuszczonym środkiem owadobójczym. Takąkurację trzeba powtarzać 2-3 krotnie w odstępie 10-14 dni."

"Kwiaty w domu"

Wełnowce to wysysające soki podobne do wyglądu do stonóg. Wytwarzają biala woskową puszystą z wyglądu wydzielinę, która chroni je przed działaniem środków owadobójczych. Wełnowce mogą przemieszczać się po roślinie, przewaznie jednak pozostajaw jednym miejscu i chętnie grupują się w kątach liści. Szczególnie podatne na ataki wełnowców są kaktusy.

Dużym kłopotem są wełnowce żyjące w korzeniach, ponieważ ich nie widać, choć można spodziewać się ich obecności, gdy roślina przestaje normalnie rosnąć. Dopiero po wyjęciu rośliny z doniczki można między korzeniami zaobserwować białą wełnistą masę. Na wełnowce korzeniowe szczególnie podatne są kaktusy i sukulenty.

Niechemiczne metody zwalczania:

Szkodniki tre można usuwać ręcznie wilgotnym bawelninaym wacikiem. Można też spryskiwać roślinę spirytusem rozcieńczonym z wodą w stosunku 1:1. Wełnowce korzeniowe należy zmyć wraz z ziemią, a przed ponownym posadzeniem roslin odciąć zniszczone części bryły korzeniowej.

Środki chemiczne:

Aby przezwyciężyć ochronę, jaką daje wełnowcom nie przepuszczająca wody woskowa wydzielina, zwykle kponieczne jest użycie systemicznych środków owadobójczych."

i jeszcze coś o maczniaki z powyższej książki:

"mączniak prawdziwy: Plamy białego, łatwego do usunięcia nalotu na lisciach wystepują, gdy jest sucho i gorąco. Niechemiczne metody zwalczania: obniżyć temperaturę, zwiększyć wilgotność. Środki chemiczne ; spryskiwać preparatem zawierajacym siarkę."

To, co piszesz, wskazuje na wełnowca.
pozdrawiam
Leśny Duch

plus minus  Kto oceni³

joasia@nomad.com.pl

dom_Klary 
Użytkownik b. aktywny
Prowence

Kraj:
Poland

Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 08:17   

Leśny Duszku brawo brawo brawo
I po kłopocie, robale zwiewają daję nogę , a roślinki są piekne kwiatek dla ciebie

plus minus  Kto oceni³

Leśny Duch 

Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 08:20   

Klaro piszesz o swoich roślinkach? A co zastosowałaś?

plus minus  Kto oceni³

joasia@nomad.com.pl

dom_Klary 
Użytkownik b. aktywny
Prowence

Kraj:
Poland

Wysłany: Pią 06 Lut, 2009 08:34   

Wiesz, ja to swoje pryskam raz w tygodniu na robale i raz w tygodniu na grzyby, Jest to konieczne, ba mam oranżeryjkę, bez pryszczenia bym nie dała rady... , kwiatów mam takie ilości, że jeszcze chwilka i nie będzie miejsca już na mnie co by tu... . Nie mogę sie pochamować i kupuję wszystko, co mi sie spodoba i dodatkowo jeszcze podkradam, gdzie mogę, to jest straszne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bez kwiatów bym była biedna i smutna, a tak hopla hopla hopla , jutro sobota i robie zakupy...
Leśny Duszku, powiedz na jakie robale jest potrzebna trutka, to podam nazwę. Tych preparatów też mam dużo, można pomyśleć, że ja je gromadzę w jakimś określonym celu zebalek

plus minus  Kto oceni³
Ostatnio zmieniony przez dom_Klary Pią 06 Lut, 2009 08:35, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu