RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Grażyna
Pią 23 Mar, 2007 14:36
Robótkujące postacie z książek :)
Autor Wiadomość
Trusia 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 11 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 03 Mar 2006
Posty: 522

Medale: Brak

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 16:33   Robótkujące postacie z książek :)

Od razu mi staje w oczach mama Borejko, która robiła swetry na maszynie dziewiarskiej.
I Agata z "Fotoplastikonu", która nie umiała zakończyć szalika.
A pamiętacie główną bohaterkę "Przepiórek w płatkach róży"? Jej narzuta miała 80 m długości...

Co Wam się jeszcze przypomina?

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Ostatnio zmieniony przez Trusia Nie 28 Sty, 2007 16:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Nietoperek 
Użytkownik średnioaktywny
wpadłam po uszy :D



Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączyła: 14 Wrz 2006
Posty: 149
Skąd: NWE/Kraków

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 16:48   

"Noce i Dnie" O ile się nie mylę to tam była mowa o koronce klockowej.
A dla wtajemniczonych wiadomym jest, że pani Weasley robiła na drutach wspaniałe swtery dla swoich dzieci i nie tylko wesoło mi

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Trusia 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 11 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 03 Mar 2006
Posty: 522

Medale: Brak

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 20:13   

Ach! A jaki miała w filmie szydełkowy sweterek cool

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
 
 
 
karmelek 
Użytkownik b. aktywny



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 06 Sty 2006
Posty: 2227
Skąd: Małopolska

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 20:25   

w "Kwiecie kalafiora" M. Musierowicz Ida ozdabiała mereżką chusteczkę dla taty.
W "Nocach i dniach" Barbara zrobiła serwetę "na klockach" oraz inne, szydełkowe. Bogumiłowi najbardziej podobały się w nich dziury Very Happy
jeszcze przychodzi mi na myśl książka "Klub perskich pikli" i "Tulipany Alice" - luźno związane z patchworkiem Wink

a wypatrywanie w filmach i reklamówkach koronek wszelakich już mi weszło w nałóg oczoplas

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
moja stronka:
http://www.karmelek.info
Ostatnio zmieniony przez karmelek Pią 25 Maj, 2007 07:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Trusia 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 11 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 03 Mar 2006
Posty: 522

Medale: Brak

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 20:32   

I jeszcze obrazki:




  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Ostatnio zmieniony przez Trusia Nie 28 Sty, 2007 20:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ivoncja 
Milczek



Wiek: 51
Dołączyła: 09 Lut 2006
Posty: 24
Skąd: Szczecin

Medale: Brak

Wysłany: Czw 08 Lut, 2007 23:35   

Przypomniały mi się z "Ani z Zielonego Wzgórza" Małgorzata Linde która szyła kołdry, no i Maryla, która ciagle coś szyła. Smile

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
ivoncja@gazeta.pl
http://ivoncja.blox.pl/html
 
 
Trusia 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 11 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 03 Mar 2006
Posty: 522

Medale: Brak

Wysłany: Pią 09 Lut, 2007 10:22   

W powieściach sióstr Bronte czy Jane Austen bohaterki też zawsze robótkują Smile

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
 
 
 
Lenka 
Milczek


Kraj:
Poland

Dołączyła: 13 Mar 2007
Posty: 1

Medale: Brak

Wysłany: Pon 07 Maj, 2007 14:45   

Jeśli sięgniemy bardziej wstecz to nie wolno zapomnieć o Penelopie Very Happy i Parkach.

Aha, Małogrzata Linde szydełkowała swoje kołdry.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Zapraszam www.tutu192.multiply.com
 
 
Trusia 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 11 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 03 Mar 2006
Posty: 522

Medale: Brak

Wysłany: Pon 07 Maj, 2007 19:52   

Lenka, ona szydełkowała czy paczłorkowała?

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
 
 
 
evita 
Użytkownik średnioaktywny



Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączyła: 08 Lut 2007
Posty: 144
Skąd: Chełm

Medale: Brak

Wysłany: Czw 24 Maj, 2007 12:48   

Typ tekstu: Książka
Autor: Szypulski Andrzej, Safjan Zbigniew
Tytuł: Stawka większa niż życieRok wydania: 2000
Rok powstania: 1969


mocne bicie serca wchodząc na drugie piętro. Kim jest ten lekarz? Gdybyż mogła wierzyć, że to nie on informował Gerollisa!
Drzwi były otwarte. Weszła do poczekalni, ciemnawej, źle oświetlonej; siedziała tu tylko starsza kobieta z robótką w ręku. Pracowicie dłubała szydełkiem i nie podniosła nawet oczu. Jak powinna zachowywać się dziewczyna "stamtąd", myślała ciągle Krysia. Tajemniczo? Szczerze? Z niepokojem? Z zaufaniem? Może właśnie nie należy okazywać zbytniego zaufania?
Gabinet lekarski opuścił starszy mężczyzna i na progu stanął doktor Sieradzki. Niski, dość

  plus minus  Kto ocenił?
Ostatnio zmieniony przez evita Czw 24 Maj, 2007 12:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Trusia 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 11 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 03 Mar 2006
Posty: 522

Medale: Brak

Wysłany: Czw 24 Maj, 2007 14:40   

Manuela Gretkowska, bohaterka swego dziennika "Polka" maluje na jedwabiu.
Żona Alexa Delaware'a (powieści Jonathana Kellermana) robi i naprawia instrumenty muzyczne, ale nie wiem, czy to podpada pod robótki Wink
Pyzunia bodajże w "Noelce" Musierowicz pakuje własnoręcznie wykonany haft dla babuni w prezencie świątecznym.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
 
 
 
Trusia 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 11 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 03 Mar 2006
Posty: 522

Medale: Brak

Wysłany: Czw 16 Sie, 2007 13:33   

Znalazłam jeszcze coś Smile W moim ukochanym "Harrym Potterze"!
"Harry Potter i Książę Półkrwi", s.83

"Wrócił Dumbledore i Slughorn podskoczył, jakby zapomniał, kto gości w jego domu.
- Och, to ty, Albusie. Nie było cię długo. Jakieś problemy z żołądkiem?
- Nie, tylko trochę sobie poczytałem mugolskie pisma - odrzekł Dumbledore. - Uwielbiam wzory do robótek na drutach."

A dodatkowo Hermiona robiła na drutach czapki dla skrzatów domowych a Zgredek zrobił parę-nie-do-pary skarpetek dla Harry'ego.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
 
 
 
Trusia 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 11 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 03 Mar 2006
Posty: 522

Medale: Brak

Wysłany: Nie 02 Gru, 2007 09:44   

Czytam właśnie "Kroniki portowe" Annie Proulx. Pomijając kwestie kilkudziesięciu węzłów opisanych we wstępach do rozdziałów znalazłam tam m.in. skałę w kształcie drutów do robótek (Knitting Pins - ciekawe, jak wyglądała). Jest też rysunek przedstawiający wiązanie sieci rybackiej za pomocą igły sieciarskiej Smile

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
 
 
 
dziergotka 
Milczek
:-)



Wiek: 30
Dołączyła: 02 Gru 2007
Posty: 5

Medale: Brak

Wysłany: Śro 26 Gru, 2007 22:20   

W "Ani z zielonego..." Diana nauczyła Anię wzoru koronki którego, jak się chwaliła, nie znął nikt w Avonlea.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Trusia 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 11 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 03 Mar 2006
Posty: 522

Medale: Brak

Wysłany: Czw 27 Gru, 2007 10:18   

Nie z książki, ale z serialu - w "Siedlisku" Marianna robi na drutach Smile

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
 
 
 
avante 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Pomogła: 40 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 28 Lip 2007
Posty: 794

Medale: Brak

Wysłany: Czw 27 Gru, 2007 10:45   

Panna Marple też lubiła robótki ręczne.
Przypomniał mi się też film "Kaspar Hauser", w którym tytułowy bohater robił na drutach.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Zapraszam na mój blog http://beva-handmade.blogspot.com/
moje prace http://avante.fotosik.pl/albumy/341269.html
http://picasaweb.google.ru/ewisko/MojeSerwetki#
 
 
Trusia 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 11 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 03 Mar 2006
Posty: 522

Medale: Brak

Wysłany: Pią 28 Gru, 2007 15:28   

No i jeszcze film "Sweet November", gdzie za Charlize Theron wiecznie się jakieś kłębki wloką Wink

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
 
 
 
avante 
Użytkownik aktywny



Kraj:
Poland

Pomogła: 40 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 28 Lip 2007
Posty: 794

Medale: Brak

Wysłany: Pią 28 Gru, 2007 15:58   

Na drutach robił też Hagrid o czym można przekonać się czytając pierwszy tom Harrego Pottera:
"W pociągu ludzie jeszcze bardziej wybałuszali na nich oczy. Hagrid zajął dwa miejsca i zajął się robieniem na drutach czegoś, co wyglądało jak kanarkowożółty namiot cyrkowy.
-Masz ten list, Harry? - zapytał, nie przerywając robótki."

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Zapraszam na mój blog http://beva-handmade.blogspot.com/
moje prace http://avante.fotosik.pl/albumy/341269.html
http://picasaweb.google.ru/ewisko/MojeSerwetki#
 
 
dziergotka 
Milczek
:-)



Wiek: 30
Dołączyła: 02 Gru 2007
Posty: 5

Medale: Brak

Wysłany: Sob 29 Gru, 2007 21:23   

Kreska z "Opium w rosole", dziergała, zszywała, patchworkowała z czego tylko się dało. W drugiej części "Eragona" ktoś (nie pamiętam kto) próbował zarobić na koronce klockowej.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Trusia 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 11 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 03 Mar 2006
Posty: 522

Medale: Brak

Wysłany: Czw 29 Maj, 2008 20:05   

Mam zupełnie nowe odkrycie Smile Przepiszę kawałek, bo scenka miodzio. Pochodzi z książki Joanny Olech "Pompon w rodzinie Fisiów", którą czytam córeczce.

-Narzucić, przeciągnąć... dwa lewe... dwa prawe... - smok siedział na kanapie pośród motków turkusowej włóczki i długimi drutami szturchał pracowicie niewielką robótkę. Język wywalił na brodę, uszy mu poczerwieniały z wysiłku.
- Jak ci idzie? - zapytał Tata.
- Hmm... Może powinienem był zacząć od szydełka? Przydałaby się jeszcze jedna łapa...Dwa prawe, przekładam...
- Co to będzie?
- Skarpetki dla Mamy na Dzień Matki.
- Ale Dzień matki jest w maju, a teraz mamy styczeń... - zdziwił się Tata.
- Jestem realistą, nie dam rady szybciej - odparł smok. - Do marca zamierzam zrobić lewą, do maja prawą... Narzucam... przekładam... Uuups! Znowu mi oczko spadło...
- A może zrobiłbyś wieszak na ręczniki albo wazonik z butelki po tymbarku? - podpowiedział tata, obserwując wysiłki smoka.
- Odpada! My, smoki, lubimy wyzwania. Byle wazonik, to każdy głupi umie zrobić! Teorię opanowałem perfect, wiem wszystko o dziewiarstwie - Pompon wskazał pazurkiem grubą księgę: Rękodzieło polskie - kompendium - ...ale nie mam praktyki.
- Skoro tak... - dał się przekonać Tata.
Po godzinie smok wszedł do kuchni i zaczął grzebać w szafkach.
- Czego szukasz? - zapytał Gniewek.
- Nie ma tu jakiejś butelki po tymbarku?"

hopla hopla hopla

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
 
 
 
maruda 
Milczek



Kraj:
Poland

Wiek: 36
Dołączyła: 17 Gru 2010
Posty: 21
Skąd: Warszawa/Olsztyn

Medale: Brak

Wysłany: Wto 21 Gru, 2010 18:29   

Co do Pani Linde z Ani z Zielonego Wzgórza to paczłorkowała Wink - i miała słynne na wyspie Księcia Edwarda kapy z listkami Very Happy
Jakoś nie zauważyłam, żeby ktoś wspomniał o "Śpiącej Królewnie" Wink
Co do sweterka pani Weasly to sama mam ochotę sobie taki zrobić...

No i jeszcze co znalazłam to w "Carry" S.Kinga - mama tytułowej bohaterki ciągle dzierga na szydełku o ile nie jest zajęta gnębieniem córki. W pewnym momencie popełnia jednak tak tragiczny błąd we wzorze, że musiała spruć prawie całą serwetkę Wink

  plus minus  Kto ocenił?
Ostatnio zmieniony przez maruda Wto 21 Gru, 2010 18:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
yusko 
Użytkownik małomówny
Kaprylda - AGATA



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 28 Lis 2008
Posty: 89
Skąd: Dolny Śląsk

Medale: Brak

Wysłany: Śro 05 Sty, 2011 17:46   

Zobaczcie! Vidu!

http://kobieta.gazeta.pl/...c_za_druty.html

artykuł pochodzi z:-adres powyżej.
W modzie najważniejszy jest indywidualizm. Nie ślepe naśladowanie trendów, lecz kreowanie swoich. Dlatego namawiamy do robienia na drutach. To nie tylko ulubione hobby Hollywoodu, to przede wszystkim szansa stworzenia czegoś bardzo niepowtarzalnego.

Historia dziergania

Robienie na drutach jest niemal tak stare jak nasza historia. Najstarsze wzmianki o robótkach ręcznych pochodzą jeszcze z czasów starożytnego Egiptu. To stamtąd, przez Bliski Wschód, dziergania dotarło do Europy. Niemiecki malarz Bertram z Minden (1345-1415) jako pierwszy w Europie na początku XIV w. uwiecznił czynność robienia na drutach na obrazie Buxtehude Altar. Widzimy na nim dziergającą Madonnę. Średniowiecze to czas, kiedy pasja robienia na drutach zaczęła się rozprzestrzeniać po świecie, dotarła m.in. do Rosji i Azji. Kilka wieków później imigrujący do Ameryki Szkoci zaszczepili pasję dziergania wśród Amerykanów. Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej robienie na drutach działało terapeutycznie, a w latach 60-tych, kiedy swetry były krzykiem mody każdy, kto miał pojęcie o dzierganiu chwytał za druty i kolorowe włóczki. Lata 80-te i 90-te to czas, kiedy dzierganiem zajmowały się głównie rencistki i emerytki, ale początek XXI wieku to już renesans dziergania. Głównie za sprawą celebritów. To oni sprawili, że robótki ręczne stały się pasją na czasie. To hobby, które nie tylko wycisza, działa terapeutycznie, ale pozwala na wykazanie się pomysłowością i indywidualizmem.

Kto dzierga?

Julia Roberts jest odpowiedzialna za wielki powrót dziergania. W filmie "My Best Friend's Wedding" (polskie tłumaczenie: "Mój chłopak się żeni") aktorka w wielu scenach pojawia się z kłębkiem włóczki znajdując w dzierganiu sposób na ukojenie nerwów. Cameron Diaz od lat zapewnia w wywiadach, że nic nie działa tak rozluźniająco jak robienie na drutach. Gwiazdy z serialu "Seks w wielkim mieście" czyli Kristen Davis, Charlotte York i Sarah Jessica Parker również przyznają się do tego, że w wolnych chwilach sięgają po druty i włóczki. Dzierganie nie ominęło też Courtney Cox, Lisy Kudrow, Brooke Shields - to kolejne gwiazdy chwalące się, że robienie na drutach to ich hobby. Nawet zapracowana Madonna znajduje czas na dzierganie szalików i swetrów. Na drutach robią też słynne modelki: Kate Moss, Paulina Porizkova i Naomi Campbell. Pasja dziergania nie ominęła też mężczyzn. Russell Crowe to aktor znany z tego, że lubi od czasu do czasu wydziergać kawałek szalika.

Renesans dziergania w czasach recesji

Światowy kryzys ostatnich lat sprawił, że coraz chętniej sięgamy po druty. W Wielkiej Brytanii odnotowano, że w ostatnich latach sprzedaż wełny wzrosła o 30 procent. Firma Hobby-Craft zdradziła, że rocznie sprzedają ponad milion kłębków włóczki! Kupują je ludzie w każdym wieku, głównie kobiety, ale zdarzają się też mężczyźni. Redaktor naczelna brytyjskiego magazynu "Kniting", Emma Kennedy na łamach swojego pisma ogłosiła wielki powrót dziergania. Według Kennedy ludzie są zmęczeni komercyjnym podejściem do życia, koncepcją kupowania i wyrzucania, mają potrzebę stworzenia czegoś unikalnego i swojego. Ponieważ coraz młodsze osoby interesują się robieniem na drutach, magazyny dla hobbistek dziergania - w tym "Vogue Knitting" - nie tylko podwyższają nakład, ale również uaktualniają wzory nawiązując do współczesnych trendów w modzie.


Tak jakoś bardzo mi się to spodobało :O)

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
yusko
Zapraszam na Facebook-a
http://www.facebook.com/h...142348965819758
http://www.facebook.com/p...142348965819758 - proszę o punkcik :O) dziękuję
 
 
 
mala100gosia 
Użytkownik b. aktywny
Szperacz



Kraj:
Poland

Pomogła: 78 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 30 Sie 2007
Posty: 2682
Skąd: Tarnów

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Śro 05 Sty, 2011 19:19   

I dla tego ja promuje sztuke szydelkowania gdzie tylko się da Very Happy

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
http://pinterest.com/mala100gosia/ - moje prace

http://maranciaki.pl/foru...p=457568#457568 - dostęp do albumów na picasie

Szydełkowa historia - http://mala100gosia.blogs...ydekowania.html
Ostatnio zmieniony przez mala100gosia Czw 06 Sty, 2011 08:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
yusko 
Użytkownik małomówny
Kaprylda - AGATA



Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 28 Lis 2008
Posty: 89
Skąd: Dolny Śląsk

Medale: Brak

Wysłany: Śro 05 Sty, 2011 20:51   

Bodo był pionierem artystycznej reklamy. Na afiszach zachwalał pantofle od szewca Kielmana, oraz flauszowe i tweedowe marynarki ze sklepu "Old England". Uchodził za arbitra elegantiarum i nie bez powodu przyznano mu w 1936 roku tytuł króla mody. Odmówił natomiast reklamowania alkoholu. "Jestem abstynentem, toteż zachwalanie trunków brzmiałoby w moich ustach niewiarygodnie" – powiedział. Jego słabością były natomiast mazurki wielkanocne. Zamawiał je w cukierni w takiej ilości by wystarczyły aż do Bożego Ciała. Miał także niepohamowaną skłonność do robótek ręcznych, zwłaszcza robienia makatek z koralikami, którymi obwiesił całe mieszkanie. Wręczał je też na siłę wszystkim przyjaciołom.

( fragmenty artykułu Danuty Gibas-Krzak „ Gwiazy i ludzie”) o Eugeniuszu Bodo .

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
yusko
Zapraszam na Facebook-a
http://www.facebook.com/h...142348965819758
http://www.facebook.com/p...142348965819758 - proszę o punkcik :O) dziękuję
 
 
 
Sim
Milczek



Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 11

Medale: Brak

Wysłany: Nie 16 Sty, 2011 15:56   

w "Przepiórkach w Płatkach Róży" Laury Esquivel Tita De la Garza by zagłuszyć ból serca oddaje się sztuce kulinarnej i szydełkowaniu kołdry. Wink

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 36