RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Nikus4
Pią 16 Sie, 2013 18:16
moje hardangerowe początki
Autor Wiadomość
Halina46
Użytkownik aktywny



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 715

Medale: Brak

Wysłany: Sob 28 Sty, 2012 09:52   

Haniu a dlaczego po jednej stronie nie sa wyszyte bloczki?
Ja wybrałam sobie poduszeczke, ale zle wybrałam, ponieważ mam bardzo duzo bloczków do wyszywania, a potem do wyciecia 200 małych kwadracików( cztery na cztery nitki)ale juz teraz musze3 skończyć. Jeszcze połowy bloczków nie wyszyłam a juz ponad połowę motka nici mi wyszło.
Jak sie nauczę wstawiać zdjęcia to wstawie ze swojej robótki.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Nie 29 Sty, 2012 13:22   

Halinko może założysz swój temat i tam bedziesz pisać o swoich pracach, problemach itp. Może ktoś z domowników ci pomoże co?
Hania nie wyszyła tam bloczków bo to ma być inne wykończenie tych rogów niż tradycyjne. Tam będzie wyszyty ścieg brzegowy ażurkowy. Pokażę zdjęcia bo muszę też nauczyć Hanię jak to wyszyć.
Wieczorkiem wstawie zdjęcia. radocha

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Nie 29 Sty, 2012 13:48   

Haniu ponieważ przekombinowałaś z tymi bloczkami to musimy teraz troszkę pokombinować. zrobiółam ci skan twojego roga i na czerwono namalowałam błędy. Przyjrzyj się zdjęciu. W tym miejscu gdzie jest 8 powinno być 12 niteczek odstępu i dopiero ten ścieg brzegowy.
No a teraz mamy kłopot. Albo zrobimy mniejszy róg tak jak zaznaczyłam krzyżykami czerwonymi (zdjęcie drugie) albo większy (na zdjęciu pierwszym zaznaczyłam ).
Myślę, że lepiej ten mniejszy bo sama nie poradzisz sobie. Musiałabyś pajączek wyszyć przy ściegu brzegowym ale może ci się potem (po praniu) wypruwać.





Teraz idę szyć i robić ci zdjęcia jak po kolei ma to być.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
Ostatnio zmieniony przez Nikus4 Nie 29 Sty, 2012 13:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Nie 29 Sty, 2012 15:03   

Masz rację Nikusiu,przekombinowałam. Wzięłam wielokrotność 4 - 8 i myślałam, że będzie dobrze. Czy jak jest ażur to zawsze trzeba brać nieparzystą wielokrotność 4 hmm
I najważniejsze - wolę ten mniejszy róg.Mam nadzieję, że dzięki Tobie poradzę sobie. kwiatek dla ciebie
Przepraszam,że jestem taka upierdliwa i ciągle mam pytania.

Hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Nie 29 Sty, 2012 16:46   

Nie szkodzi Haniu cmoknięcie lepiej pytać niż potem płakać lub narzekać że coś jest nie tak. Tak zawsze musi być nieparzysta. Podziwiam cię Haniu, na początek nauki nigdy bym nie brała się za coś takiego. A może ty już haftowałaś hardangerem co?
wesoło mi
Mniejsza z tym.
Zrobiłam ci ten róg tak jak chciałaś.
Będę ci pokazywać po kolei zdjęcia i je opisywać:

zdj1: tak musi wyglądać twoja wycięta kratka do ściegu ażurowego



zdj2: Teraz przystępujemy do wykonania podkładu, wzmocnienia niteczek i rożków. Należy go wykonać tak jak na zdj.2. tam gdzie różowe krzyżyki tam będą nasze małe „rogi” wyszyte ściegiem dzierganym, a na niteczkach będą przęsełka . Cały brzeg ażurowy szyjemy nicią nr 8 ( zarówno przęsełka jak i „rogi”) . Oczywiście podkład musimy zakryć wyszywając przęsełka i rogi.
Na rogu należy gęsto wyszywać aby dokładnie zakryć niteczki tkaniny i aby po praniu nam się te rożki nie popruły.


zdj3: tak wygląda cały wzmocniony brzeg


zdj4: tak musisz zacząć wyszywać brzeg ażurowy. zakrywać dokładnie niteczki tkaniny i podkładu. (różową nitkę źle się pokrywa białą nicią więc nie zwracaj na to uwagi)


zdj5: tak wygląda calły brzeg





zdj6 i 7 pokazuje jak należy wyszyć pajączki





zdj8 i 9: efekt końcowy


I jak połapiesz się Haniu?
zajrzę tu za godzinkę i zobaczę czy obejrzałaś to co napisałam. jak masz pytania to nie krępuj się nie wolno

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Nie 29 Sty, 2012 17:52   

Nikusiu, JESTEŚ WIELKA cmoknięcie cmoknięcie cmoknięcie cmoknięcie
Chyba wiem jak mam dalej robić. Jak zrobię - obszyję wszystkie rogi to ocenisz.Zatem biorę się do pracy.
Z żadnym haftem nie miałam nigdy do czynienia. Zawsze myślałam, że haft jest dla mnie za trudny. Do tej pory krzyżykowałam obrazy.

Jeszcze raz dziękuję. kwiatek dla ciebie kwiatek dla ciebie kwiatek dla ciebie
Hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Nie 29 Sty, 2012 18:59   

Nie dziękuj nie ma za co. jak coś to pytaj kazanie Jutro tu zajrzę pa. cmoknięcie

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Halina46
Użytkownik aktywny



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 715

Medale: Brak

Wysłany: Pon 30 Sty, 2012 08:38   

Danusiu ale Ty jesteś uczynna, nie każdemu by sie chciało tyle czasu poswięcać.
A podkład sie robi z tych samych nici czy ze zwykłych?
Teraz juz sobie poradzisz Haniu ?

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Halina46
Użytkownik aktywny



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 715

Medale: Brak

Wysłany: Pon 30 Sty, 2012 09:01   

Jeszcze mam jedno pytanko, co sie robi lub jak oplata te kwadraciki przy brzegach ?
Chodzi mi o te kwaraciki gdzie sie krzyżują nie obciete niteczki.
A i teraz dopatrzyłam sie , ze nic jest grubsza niz zwykłe nici, ale gdzieś widziałam ten podkład ze zwykłych nici zrobiony tak jak by fastryga 3 rzędy jeden przy drugim.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pon 30 Sty, 2012 19:20   

Nikusiu,
niespodzianka ekstra. kwiatek dla ciebie kwiatek dla ciebie kwiatek dla ciebie kwiatek dla ciebie kwiatek dla ciebie kwiatek dla ciebie
Jest tu sporo jeszcze dla mnie niezrozumiałych haftów. Ale powoli może z Twoją pomocą coś z tego będzie. cmoknięcie cmoknięcie
Dzisiaj wybrałam się w poszukiwaniu złotych nici do wykończenia rogów - ażuru. ( nie w całości). Znalazłam tylko złotą mulinę DMC. Może rozdzielę nitki i zobaczę czy coś z tego będzie. Tylko ,czy te nitki pokryją podkład? I jak ta mulina zachowa się po praniu. Mam nad czym myśleć.
A może Ty już ją sprawdziłaś i masz wyrobiony pogląd?


Pozdrawiam
Hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Pon 30 Sty, 2012 19:55   

Oczywiście Haniu wyprubowałam te nici z DMC (motek jak mulina) i są bardzo dobre.Po praniu nie zmieniają się.
Ale nie wyszywałam nimi ściegu ażurowego. Nadają się do pajączków doskonale. Ja brałam dwie lub trzy niteczki w zależności jaka gruba byla tkanina. Czy ci pokryje podkład to nie wiem. a może zrób podkład też ze złotej nitki? Musisz sama wyprubować.
Są jeszcze inne nici tu masz zdjęcie. Są one tylko do pajączków i ściegu powrotnego, tam gdzie używasz nici nr8.


Do ściegów płaskich, tam gdzie używasz kordonku nr5 możesz użyć takich nici:

Nici te kupowałam w pasmanteriach internetowych. Może ty masz lepsze dojście do pasmanterii. Ja mieszkam w małej miejscowości i nic kupić się nie da. cool

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pon 30 Sty, 2012 20:38   

Dla mnie jest to wyprawa.Niby do Warszawy mam 30 km.ale nie mam bezpośredniego połączenia.Zajrzałam do pasmanterii poleconej przez Ginię ale właściwie to sama nie wiedziałam dokładnie co to może być - aby była złota nitka.Jeszcze nie mam rozeznania co do czego należy używać. A poza tym ,pomyślałam,że przesyłka będzie droższa niż te nici.
Straciłam pół dnia, niewiele załatwiłam a wystarczyło poradzić się Ciebie.
Widziałam też nasze polskie nici Koral -Ariadny ale były jakoś dziwnie skręcone jakby metalizowane.Różne kolory i różna grubość .Czy coś nimi może szyłaś?.


Pozdrawiam
hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Wto 31 Sty, 2012 08:37   

Nie używałam takich nici niestety. Ale te z DMC są bardzo dobre tylko musisz przy wyszywaniu nimi pamiętać aby z obu stron zrobić supełek. Wtedy tak się nie plączą i rozdwajają.
To prawda, że koszty przesyłki są nie raz droższe niż nici ale ja nie mam wyboru. Jak potrzebuję to zamawiam.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Halina46
Użytkownik aktywny



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 715

Medale: Brak

Wysłany: Śro 01 Lut, 2012 09:17   

Danusiu musze jednak zapytać, jak z obu stron zrobić supełek, na których końcach bo cos nie kumam. jeżeli na nitce tej co sie wyszywa to chyba nie przejdzie albo z trudem bedzie przechodziło przez tkaninę.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Śro 01 Lut, 2012 09:52   

Tkanina do hardangera ma małe dziurki i na pewno przeciągniesz niteczkę z supełkiem. To ni jak w richelieu, że tkanina jest gęsta i żaden supeł nie przejdzie. Spróbuj to się przekonasz. Ja nawet gdy nić cienkiego kordonku (nr8) się kończy przy wyszywaniu zawiązuję raz nitkę na igle, wtedy nić się nie wysuwa z igły.
Tkanina do hardangera jest całkiem inna niż zwykłe materiały. Jest troszkę grubsza i ma małe dziureczki.
bye

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Halina46
Użytkownik aktywny



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 715

Medale: Brak

Wysłany: Śro 01 Lut, 2012 10:36   

Napewno nmasz racje , ale ja zamiast wypróbować to zaraz sie pytam . No cóż kto pyta nie błądzi.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Śro 01 Lut, 2012 10:58   

Pewnie, że tak Halinko wesoło mi Pytaj, pytaj hurrraaa

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Śro 01 Lut, 2012 13:02   

Obejrzałam wykonanie krzyża maltańskiego. Wydaje się proste ale to tylko jak się patrzy. Zobaczymy w praktyce. Nacieszyłam też oczy tymi pięknymi serwetami, obrusami. Istne cudeńka . Dzięki Nikusiu. cmoknięcie cmoknięcie kwiatek dla ciebie kwiatek dla ciebie
I pomyślałam.Czy kiedykolwiek uda mi coś takiego zrobić. To jest sam szczyt hardangera a ja jestem dopiero na samym dole. Strasznie dłuuuuuga droga przede mną. Zwłaszcza po wczorajszych próbach ze złotą nitką. Istna masakra. wściekły
Wzięłam na tapetę zajączka,aby zapomnieć choć na chwilę o rogach.

Buziaki
hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Śro 01 Lut, 2012 13:47   

A widzisz Haniu? dziwiłam się, że wzięłaś się za tak trudne rzeczy na początek. Szczególnie złotymi nićmi bardzo źle się szyje.
Krzyż maltański jest bardzo łatwy i na pewno sobie poradzisz. Tylko nie rezygnuj proszę a na pewno dojdziesz do takiej wprawy jak ja.
Mnie na początku też się nic nie udawalo, ciągle prułam ale się nie poddawałam.
Pamiętaj! kazanie wybieraj na począte łatwe wzory, nieduże a potem dojdziesz do wprawy.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pią 03 Lut, 2012 13:45   

No nareszcie widać mojego zajączka (jest zatem szansa ,ze będzie niedługo gotowy). hopla
Co prawda zostały mi jeszcze pajączki z pikotkami. No i te rogi.
Jak Nikusiu postępujesz gdy ukończysz już pracę.Chodzi mi o to m.in.,czy rozpinasz serwetkę na ręczniku po upraniu , czy jeśli jest ażur używasz szpileczek , czy prasujesz przez szmatkę po lewej stronie i jaki używasz krochmal czy może w spray? Co robisz ,aby haft się za bardzo nie spłaszczył? hmm
Czy i ja mogę prosić o coś dla mnie na następną serwetkę.
Czy myślisz,że poradziłabym sobie z tą pierwsza serwetką ,którą umieściłaś u Halinki.
Jest piękna zresztą jak wszystkie. Zdaję się na Ciebie.

pozdrawiam
Hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Pią 03 Lut, 2012 13:57   

Haniu ja krochmalę wszystkie serwetki po staremu. Gotuje krochmal (tak średnio gęsty) jak kisiel. Po wykrochmaleniu i wysuszeniu serwetki dobrze ją skrapiam, zawijam i wkładam do woreczka na parę godzin. Tak zwilgotniałą prasuje na lewej stronie. Spłaszczenia haftu nie unikniesz ,niestety! wściekły
Niczym ją nie rozpinam tylko gorącym żelazkiem prasuje.
Wyślę ci wzór tej pierwszej serwetki którą wstawiłam u Halinki. Nie ma problemu. Jest łatwa do wyszycia bo są tylko bloczki i pajączki. A z krzyżykami dasz sobie radę to łatwizna. cool

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pią 03 Lut, 2012 14:44   

Oj , dziewczyny ten haft jest na prawdę zaraźliwy. Coraz bardziej mi się podoba. Jeszcze nie skończyłam pierwszych swoich wypocin a już myślę o drugiej serwetce.
Tak Nikusiu o tej serwetce myślałam. Jakie one piękne . Teraz będę myślała czy prostokąt czy kwadrat. Serdecznie dziękuję. cmoknięcie kwiatek dla ciebie love

Czy możesz mi jeszcze podpowiedzieć jakie nici będą mi potrzebne.? Teraz szyłam nitkami z tkaniny.

Buziaki
hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Pią 03 Lut, 2012 14:59   

Na pewno będzioesz potrzebować kordonek nr5 i 8 biały i zielony
Biały nr5 do bloczków, ściegów płaskich a nr do pajączków. Zielony to gałązki kwiatków w środku.
Acha! jeszcze w środkach tych białych kwiatków są żółte nici.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Śro 08 Lut, 2012 17:29   

Nikuś , nie wiem czy dobrze zrozumiałam? Czy będziesz teraz szyła tą serwetkę z białymi kwiatuszkami czy z bratkami ? Pogubiłam się. hmm
Jeśli byś szyła którąś z nich to chętnie podłączę się do wspólnego szycia pod Twoją kontrolą. Obie są ładne. Schemat mam od Ciebie na tą z białymi kwiatuszkami.
Co prawda jeszcze mi trochę brakuję aby pokazać serwetkę-ćwiczeniówkę.Uczę się krzyża maltańskiego.
Ale nadrobię zaległości i będę gotowa (noce jeszcze długie ).

pozdrawiam

hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Śro 08 Lut, 2012 19:19   

Haniu ja też się pogubiłam z tymi serwetkami. Halinka pytała się to o jedną to o drugą i tak wyszło. Ale nie ma sprawy. Skończ to co szyjesz a ja jednak tą z bratkami niebieskimi zacznę szyć, robić zdjęcia i opisywać je.
Po kolei rząd za rzędem. Tak będzie najlepiej. Jak pokończycie co zaczęłyście to zabiorę się do roboty.
Nie mam tej serwetki bo oddałam ją w prezencie,drugą nawet wyszywałam w kolorze bordo:


  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 36