RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Nikus4
Pią 16 Sie, 2013 18:16
moje hardangerowe początki
Autor Wiadomość
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pon 02 Sty, 2012 16:55   moje hardangerowe początki

Przeglądałam stronę Kokardki i znalazłam się tutaj. idę na imprezę Do tej pory haft krzyżykowy wypełniał mi wolne chwile. Zobaczyłam te piękne rzeczy i ....przepadłam.Krok po kroku według wskazówek Krzysi chciałam się zaopatrzyć w potrzebne mi akcesoria.Niestety,chyba koniec roku to nie jest dobry moment na zakupy. To "kamienista droga ". placzek
Dodatkowo kupiłam książkę Jill Carter ( Gina Marion-nakład wyczerpany) i przystąpiłam do nauki. Nie myślałam,że będzie to takie trudne.
Chciałabym teraz spróbować zrobić "coś"niedużego i niezbyt trudnego.
Proszę o radę i pomoc.
A z Nowym Rokiem dla wszystkich hardangerowiczek wspaniałych pomysłów i przepięknych prac.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Wto 03 Sty, 2012 09:01   

Haniu! Bo tak chyba masz na imię. Cieszę się, że napisałaś do nas na forum. No i że zainteresował cię hardanger. Szkoda, że nie udało ci się kupić książki Ginii Marion. Jest chyba najlepsza dla początkujących. Ja mogę cię jedynie wspomóc moim małym kursikiem, który kiedyś pisałam na jedno nie istniejące już forum.
Jeśli chcesz oczywiście. Możesz wesprzeć się też blogiem Krzysi, ona też ładnie pokazuje różne techniki hardangera.
Jeśli chodzi o materiały potrzebne do hardangera (tkaniny, nici i inne) to możesz się zaopatrywać chyba najlepiej w internetowych pasmanteriach. ja bynajmniej tak robię.
Hardanger nie jest trudny, on tylko tak wygląda. Poczytaj temat Gieni. Ona też dopiero co zaczęła haftować i jakie piękne ma efekty.
Czekam na pytania. Pozdrawiam Nikus cmoknięcie

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Wto 03 Sty, 2012 17:46   

Nikus,dziękuję bardzo za wsparcie idę na imprezę . Zagłębiam się zatem w polecanej lekturze. I jeszcze jedno - podpowiedz mi proszę, gdzie znajdę twój kursik.
Śledzę też allegro może uda mi się kupić książkę.
Zakupy robiłam w Wojtku i Pasji - ale chyba w złym momencie.
Pocieszam się ,że może później będzie "z górki"( jak opanuję teorię i całą resztę).

Pozdrawiam Hania love

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Ginia 
Użytkownik aktywny


Pomogła: 2 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 22 Sie 2011
Posty: 368
Skąd: Gdańsk

Medale: Brak

Wysłany: Wto 03 Sty, 2012 20:30   

Witaj Haniu wśród zakręconych hardangerowo Smile Również korzystałam ze sklepu "Wojtek", ale był zbyt długi czas oczekiwania na przesyłkę (cały miesiąc wściekły ). Teraz korzystam ze sklepu Hobbystudio i Nadodatek. W pierwszym mają duży wybór tkanin, w drugim - nici.
Jeśli nie znajdziesz książki Giny Marion, to mogę Ci pożyczyć na jakiś czas. Na pewno szybko będzie dla Ciebie za łatwa.
Jak znam Nikusię, to na pewno się Tobą zaopiekuje. Bardzo dużo mi pomogła i z pewnością nie odmówi następnej potrzebującej. Jest kochana.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Śro 04 Sty, 2012 07:27   

Oczywiście, że pomogę. Po to tu pokazuje swoje prace aby zachęcić jak najwięcej osób do haftowania hardangerem a nie przechwalać się.
Dziękuję Giniu za miłe słowa.
Forum na którym był mój kurs już nie istnieje i dlatego tylko ja go mam u siebie w swoich zbiorach i te osoby którym wysłałam. Jeśli chcesz go mieć to musisz mi przysłać na pm swój adres email. bye

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
alszka 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 29 Cze 2009
Posty: 838
Skąd: Poznań

Medale: Brak

Wysłany: Śro 04 Sty, 2012 07:39   Re: moje hardangerowe początki

Haniaga napisał/a:
Dodatkowo kupiłam książkę Jill Carter ( Gina Marion-nakład wyczerpany) i przystąpiłam do nauki.


Hmm, wprawdzie nie zajmuję się hardangerem, ale książki jakieś czasami wpadają w oko hahahihi
Czy to chodzi o książkę "Haft Hardanger"? Jeśli tak, to jest ona dostępna w empiku:
http://www.empik.com/haft...61975,ksiazka-p

Najlepsze życzenia w Nowym Roku cmoknięcie

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
https://photos.google.com/share/AF1QipN3nQYb7vom5mbcdc7iXjqw9VY5C6kHTkPnbe8q67z9rRw7Ksu9kLKnKn1pqgub0Q?key=MGJtRVFHN0tWbjVYSFZjUHpmZktfMGF1LW45S1lR
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Śro 04 Sty, 2012 12:03   

DZIEWCZYNY JESTEŚCIE KOCHANE!!!!!!!!! cmoknięcie

Dziękuję bardzo za pomoc.
Wczoraj siedziałam na stronach Krzysi. I chyba znalazłam swój pierwszy błąd.Zapewne i nie ostatni.Po prostu kupiłam zły materiał.Za gęsty ( tak myślę ) na początek. Wykorzystam Aide i spróbuję .
Książka rzeczywiście widnieje w księgarniach internetowych ale na tą chwilę jest niedostępna.
ALSZKA dzięki za namiary na tą księgarnię.
GINA jak już zapoznam się z kursem od Nikusi i dalej będę w rozterce to poproszę o pożyczenie książki. Twoje tak szybkie postępy zainspirowały mnie do spróbowania swoich sił.
NIKUSIU,wysłałam na priv.maila.Wysłałam - no nie wiem - w każdym razie próbowałam.
Czekam zatem na kursik i zabieram się do pracy.
Hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Ginia 
Użytkownik aktywny


Pomogła: 2 razy
Wiek: 53
Dołączyła: 22 Sie 2011
Posty: 368
Skąd: Gdańsk

Medale: Brak

Wysłany: Pią 06 Sty, 2012 07:59   

Nie jestem ekspertem, ale na Aidzie chyba będzie się źle wycinało dziurki, chyba że zrobisz serwetkę bezdziurkową. Niech Nikusia się wypowie. Ja haftuję na Luganie, dosyć duży wybór jest w Hobbystudio, mają tam też Bellanę, ona ma jeszcze luźniejszy splot (8 nitek na centymetr). Możesz kupić mały kawałek materiału np 50x70cm.
Haniu, przyznam Ci się po cichutku, że myślałam, że sobie nie poradzę, a okazało się, że Hardanger nie jest trudny, tylko żmudny, ale efekty powalają. Dasz radę, tylko nie zrażaj się przy niepowodzeniach, one zawsze są. Krzysia i Nikusia mają trochę inne zasady, np. inna wielkość tamborka, inne sposoby na wykończenie brzegów dzierganych, pikotków. Pewnie Ty też wypracujesz jakieś swoje metody, które będą dla Ciebie najłatwiejsze. To jest fajne w Hardangerze. Powodzenia i czekamy na efekty.
Pozdrawiam znad serwetki cmoknięcie

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Pią 06 Sty, 2012 09:25   

Dziękuję Giniu, że wspierasz Hanię. troszkę się rozchorowałam i nie mam głowy do komputera. podglądam wasze posty i we wszystkim masz rację. Wysłałam Hani swój kursik, mam nadzieje, że się połapie o co chodzi w hardangerze. A jak nie to kupi sobie książkę to też jej pomoże.
Haniu słuchaj się koleżanki a na pewno się szybko nauczysz.
Jeśli chodzi o sposoby haftowania to tak jest jak w "gotowaniu", każda kucharka ma swoje sposoby. wesoło mi
Nie polecałabym ci Aidy. Kup lepiej unifil taki jak tu:
http://www.swiathaftu.pl/...nger.11470.html

Ale podskoczyła cena? A tak niedawno było 59zł? puknąć się

Albo kup jak proponuje Ginia Bellanę czy Luganę. Może w Hobby studio mają lepsze ceny. Ja nie kupuję raczej tkaniny która ma 8 nitek na centymetr bo wtedy serwetki nie są w kwadracie. Tu masz przykład na mojej serwetce.
http://maranciaki.pl/foru...=7325&start=425
to ta niebieska.
Nie wiem co mogę ci jeszcze podpowiedzieć. czekam na pytania. cool
Pozdrawiam danka cmoknięcie

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
alszka 
Użytkownik aktywny


Kraj:
Poland

Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 29 Cze 2009
Posty: 838
Skąd: Poznań

Medale: Brak

Wysłany: Czw 12 Sty, 2012 22:09   Re: moje hardangerowe początki

alszka napisał/a:
Czy to chodzi o książkę "Haft Hardanger"? Jeśli tak, to jest ona dostępna w empiku:
http://www.empik.com/haft...61975,ksiazka-p


Niestety, w Empiku odpisali, że jednak jej nie mają. Ale za to w tej księgarni ją mają - podobno już wysłali Smile I jest duuuuużo tańsza... bye
http://zaczytanymol.pl/op...-hardanger.html

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
https://photos.google.com/share/AF1QipN3nQYb7vom5mbcdc7iXjqw9VY5C6kHTkPnbe8q67z9rRw7Ksu9kLKnKn1pqgub0Q?key=MGJtRVFHN0tWbjVYSFZjUHpmZktfMGF1LW45S1lR
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pią 13 Sty, 2012 17:36   

Alszka dzięki serdeczne za namiary na księgarnię. Dzwoniłam książka jest i już zamawiam. kwiatek dla ciebie
Nikusiu Twój kursik( pieszczotliwie nazwałaś ten ogrom włożonej pracy) jest wspaniały. cmoknięcie cmoknięcie cmoknięcie
I w tej chwili uczę się na jego podstawie. Próbuję zrobić serwetkę .Przekonały mnie Twoje słowa"wzór jest bardzo prosty i nie wymaga dużo pracy". Próbuję serwetkę na Wielkanoc z zajączkiem. Może zdążę.
Kupiłam materiał DMC i zaczęłam od nowa. I mam pytanko.Czy kierunek szycia bloczków jest
obojętny?i tylko wpływa na dalsze szycie tzn. trzeba ten kierunek zachować już do końca.
Czy mogę uśmiechnąć się o wzór na zajączka.
Poproszę o uwagi jak już coś więcej będzie widać.

Pozdrawiam
hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Sob 14 Sty, 2012 13:48   

Haniu radocha Nie ma znaczenia w którą stronę będziesz szyć bloczki. Ja też szyję do lewej strony w tedy tak nitka mi się nie plącze. Wzór zajączka podeśle ci w takiej formie jak mam. czekam na pierwsze efekty. Jak będziesz miała jakieś trudności pisz i pytaj. kazanie cmoknięcie

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Nie 15 Sty, 2012 20:19   

pisałam poprzedni post - i nie wiem czy był za długi ( czy jest limit znaków? ) , czy może coś przeoczyłam w każdym bądź razie "zaginął" w wirtualnej przestrzeni.
Giniu chciałam powiedzieć,że to Twoje postępy zmobilizowały mnie do pracy.Tak, miałaś rację -aida to nie był dobry wybór. cmoknięcie
W tej chwili uczę się używając nici z tkaniny.(jak był kolor to nie było numeracji ).
A potem skorzystam z Twojej podpowiedzi.Mam nadzieję,że będzie to potem.
Dostałam schemat zajączka.Dzięki Nikusiu. idę na imprezę
To ma być serwetka do koszyczka.

Pozdrawiam
hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Nie 22 Sty, 2012 19:05   

Chciałabym prosić o uwagi nt. tego mojego małego fragmentu szycia.Co mogę poprawić zanim zacznę pracę "na czysto". "Przybyła" mi na obwodzie jedna nitka i niestety nie znalazłam jej. Szukałam i nie znalazłam.Zapewne "coś" robię źle. hmm wściekły

hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Pon 23 Sty, 2012 18:53   

No i już wiem co źle zrobiłaś. W którymś miejscu źle policzyłaś niteczki. Albo za dużo wyszyłaś nitek w bloczku? (zamiast 5 to może 6) ale najprawdopodbniej odstęp między bloczkami zrobiłaś za duży! (zamiast 4 to pięć nitek), sama musisz poszukać gdzie masz błąd.
Po to robimy fastrygę przez środek tkaniny żeby łatwiej znaleźć błąd.
Musiałabym całą pracę w powiększeniu zobaczyć to wtedy bym wiedziała gdzie. Z kawałka nie da rady. wesoło mi

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pią 27 Sty, 2012 09:26   

szyję,pruję i od nowa próbuję.Teraz jestem na etapie nauki przęsełek. I mam pytanie: mam ażur na rogu i nie wiem co zrobić z nitkami częściowo wyprutymi. Są za krótkie aby nimi zakończyć i je wpleść w materiał hmm .
Nitkę przybyszową znalazłam.Miałaś rację Nikusiu. cmoknięcie
Idę dalej do pracy.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Halina46
Użytkownik aktywny



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 715

Medale: Brak

Wysłany: Pią 27 Sty, 2012 14:35   

Mnie się często zdarza pomylić o jedna nitkę, na szczęście wychodzi mi juz po paru następnych bloczkach. Ala strach pomyslec jak bym zauważyła dużo później.

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pią 27 Sty, 2012 15:24   

o jak dobrze Halinko,ze mamy oparcie w Nikusi. cmoknięcie Jest mi teraz raźniej ,że nie jestem sama początkująca.
Tą nitkę szukałam pół nocy. wściekły Róg robię ( no planuję ) ażurowy i niestety tam zrobiłam błąd.Nie zeszły się bloczki.Przez te prucie to mój materiał wygląda jak przysłowiowe psu z gardła. Jeszcze się nie zniechęciłam i dalej próbuję.

hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pią 27 Sty, 2012 15:25   

o jak dobrze Halinko,ze mamy oparcie w Nikusi. cmoknięcie Jest mi teraz raźniej ,że nie jestem sama początkująca.
Tą nitkę szukałam pół nocy. wściekły Róg robię ( no planuję ) ażurowy i niestety tam zrobiłam błąd.Nie zeszły się bloczki.Przez te prucie to mój materiał wygląda jak przysłowiowe psu z gardła. Jeszcze się nie zniechęciłam i dalej próbuję.

hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Pią 27 Sty, 2012 17:59   

Haniu bye bye czy dobrze zrozumiałam. Szyjesz wykończenie brzegu ściegiem ażurowym? Jeśli możesz zrób zdjęcie, cool obojętnie jak to wygląda. OK! cmoknięcie

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pią 27 Sty, 2012 19:44   

proszę o uwagi- wszak trzeba dążyć do doskonałości zebalek A tak na poważnie to myślałam,aby róg był w kwadracie. Ale chyba przekombinowałam hmm
Pozdrawiam
Hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Pią 27 Sty, 2012 20:07   

Haniu nie wierzyłam własnym oczom, rzeczywiście zabrałaś się za najtrudniejszy ścieg w hardangerze. wesoło mi Ja dopiero po latach zaczęłam go wyszywać.
Zostaw to tak jak jest nie wolno a ja w niedzielę na skrawku materiału pokażę ci co masz teraz dalej z tym zrobić. Nic nie kombinuj. Zrobię zdjęcia po kolei jak masz szyć i ci je wstawie.
Jutro nie ma mnie w domku a wrócę późno bo bym ci jutro to zrobiła.

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Pią 27 Sty, 2012 20:19   

Nikusiu,
a ja tylko chciałam zrobić serwetkę do koszyczka .Jak mi nie wychodziło to pomyślałam ,że ta pójdzie na spód a na górę zrobię drugą z zajączkiem.Dobrze ,że do Świąt jeszcze trochę czasu. Jest nadzieja,że zdążę.
Czekam na podpowiedź.
pozdrawiam
Hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Nikus4 
Nikus



Kraj:
Poland

Pomogła: 46 razy
Wiek: 66
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 2884
Skąd: Kwidzyn

Medale: 2 (Więcej...)

Wysłany: Sob 28 Sty, 2012 08:55   

Haniu :cmooook:napisz czy chcesz ją skończyć i czy mam ci pokazać jakie ma być wykończenie tych rogów. Po co mam na daremno robić sobie pracę jeśli nie skorzystasz teraz. kazanie może jednak lepiej wyszyj tego zajączka. Musisz sama zdecydować radocha

  plus minus  Kto ocenił?
_________________
Serdecznie pozdrawiam Nikus
 
 
Haniaga 
Użytkownik b. aktywny


Rangi dodatkowe:
przyjaciel

Autor tematu
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 2224
Skąd: kampinos

Medale: 1 (Więcej...)

Wysłany: Sob 28 Sty, 2012 09:21   

nikusiu,
chcę ją dokończyć teraz.Ta druga pomyślałam będzie miała tylko dodatkowo zajączka.
Buziaki
Hania

  plus minus  Kto ocenił?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 36