To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...

Pomoc, porady - uprawa w słoju/szklanym ogródku

Leśny Duch - Sob 25 Paź, 2008 18:07
Temat postu: uprawa w słoju/szklanym ogródku
Hej hej!
Czy posiadacie może informacje o zasadach hodowania roślin w szklanym słoju? Jaki to ma być słój, jak pielęgnować roślinę itd.
Kiedyś w księgarni spotkałam książkę na ten temat, lae już takowej nie posiadają. W internecie też natknęłam się nas nic odpowiedniego.
Będę bardzo wdzięczna!

basiaaa - Sob 25 Paź, 2008 20:42

Znalazłam coś takiego na remat uprawy roślin w słoju. Może się przyda.
http://www.superogrod.pl/forum/viewtopic.php?p=607

Leśny Duch - Sob 25 Paź, 2008 22:17

Smile dziękuję baasiu! tę stronkę także umiało mi sie znaleźć. Poszukuję teraz odpowiedniego pojemnika, tylko nie spotkałam się z czymś odpowiednim, a akwarium jest dla mnei za duże.
basiaaa - Nie 26 Paź, 2008 14:27

Akwarium widziałam 5-cio litrowe to nie takie duże . Było w kształcie kuli . Ładnie by wyglądało . Życzę udanego zakładania szklanego ogrodu. Mam nadzieję ,że się pochwalisz jak wyszło. bye bye
basiaaa - Nie 26 Paź, 2008 15:05

Zobacz jakie zdjęcia znalazłam . Może ułatwi Tobie prace przy zakładaniu ogrodu . Oglądaj , oglądaj , a później daj znać czy troszeczkę pomogło .

http://www.sp6.laziska.pl/konkszkl.html

Leśny Duch - Pon 03 Lis, 2008 12:01

basiu moze faktycznie takie 5 litrowe by pasowało, tylko musiałabym kupić takie z zatyczką lub gdziś znaleźć monstrualnej wielkości korek;-) najbardziej właśnie podobałby mi się ogródek w takiej formie. Teściowa mówiła, że widziała ostatnio jakiś ciekawy, b. duży slój, a ja się porozglądam za kulą.

Dziękuję za zdjęcia ogródków dzieciaków - jeśli robiły je same, to należą się im wielkie gratulacje! Pomysły ciekawe, choć niektóre roślinki nie przeżyłyby w takich warunkach, np. aloes, co prawda ich ogródki nie były zamknięte. Taki konkurs to dobry wstęp do zainteresowanie dzieciaków tą tematyką:) i faktycznie najładniej wygląda ogródek w okrągłym akwarium.

Mój ogródek nie będzie zbyt imponujący - kupiłam fitonie i niedośpiany w różnych kolorach, chciałam stworzyć kompozycję w dużej doniczce, wilgotność miało podnosić zraszanie i pojemnik z wodą. Roślinki ładnie rosną nad pojemnikiem, ale już listki wystające poza niego kiepsko wyglądają. Stad pomysł na akwarium.

basiaaa - Pon 03 Lis, 2008 18:32

Leśny Duch - nie masz za co dziękować , zrobiłam to z przyjemnością.
Akwarium możesz przykryć kwadratowa szybą i już nie szukaj korka giganta. love cmoknięcie bye

Leśny Duch - Śro 26 Lis, 2008 11:17

Słoja/akwarium nadal nie mam:( kończę cpdzoennoe po 18 i wszystko już zamknięte:(

Ale mogę podzielić się ciekawym spostrzeżeniem co do fitonii:
W ksiażkach piszą, iż roślina po przesuszeniu jest nie do odratowania, a jeśli nawet podniesie się, co czyni b. rzadko, ma pomarszczone liście.

Otóż cała rodzina przechodzi grypę żołądkową i przez 2 dni nie byłam w stanie zaopiekować się roślinkami. Potem patrzę, a fitonia leży.. łodyżki zwisały poniżej poziomu doniczki. Byłam załamana, ale po wstawieniu do wody na 20 min. w ciągu kilku godzin fitonia wstała, a nastepnego dnia jest już w świetnej kondycji i nie ma pomarszczonych listków. Warto więc próbować!