RękoDzielni - Forum u Maranty

miejsce spotkań miłośników robótek ręcznych wszelkich
i nie tylko...


Strona główna  • Mapa stron  • Księga gości  • Portal   Forum
Nasze ostatnie prace  • Kontakt z administratorem
• Aktualne losowania

Router, mosty i regeneratory.

Menu
Rośliny doniczkowe
  Marantowate
Komputerowe
Różne
 
 
Autor Artykuł
maranta
-#Administrator
-#Administrator


Dołączył: 01 Cze 2005
Artykuły: 15
Komentarze: 0
Skąd: Gdynia
 Wysłany: Nie 09 Paź, 2005 20:43

Routery są stosowane do łączenia oddzielnych sieci i dostępu do Internetu.

Routery zapewniają routign przez przenoszenie pakietów i kierowanie ruchu pomiędzy oddzielnymi sieciami na podstawie protokołu sieciowego lub informacji pochodzących z warstwy 3. Routery mogą podejmować decyzje dotyczące wyboru najlepszej trasy dostarczenia danych. Stosując routery w sieci można rozwiązać problem nadmiernego ruchu, ponieważ nie przenoszą ona ramek rozgłoszeniowych, jeśli nie jest to potwierdzone odrębnym poleceniem.

Routery pod kilkoma względami różnią się od mostów. Po pierwsze, mosty działają w warstwie 2, to znaczy w warstwie łącza danych, podczas gdy routery działają w warstwie 3, to znaczy w warstwie sieci modelu odniesienia ISO. Po drugie, mosty korzystają z adresów fizycznych czyli adresów MAC w celu podejmowania decyzji o przekazaniu danych. Routery korzystają z innego schematu adresowania, związanego z warstwą 3. Używają adresów z warstwy sieci, określonego jako IP lub adresy logiczne, a nie adresów MAC. Ponieważ adresy IP są określone programowo i odnoszą się do sieci, w której umieszczone jest urządzenie, są czasem nazywane adresami protokołu lub adresami sieciowymi. Adresy fizyczne MAC są przyporządkowane przez producentów kart NIC i trwale zakodowane na karcie. W przeciwieństwie do nich, adresy IP są przyporządkowane przez administratorów sieci.

Most (ang. bridge) jest układem łączącym identyczne lub różne sieci LAN, pozwalając tym samym na tworzenia większych, rozszerzonych sieci LAN. Mosty realizują szereg skomplikowanych czynności związanych z funkcjonowaniem warstw: fizycznej i łącza danych, a pozornie nawet warstwy sieciowej dokonując uproszczonego routingu ramek. Most uczy się adresów MAC i rozdziela domenę kolizyjną.


Działanie;
Most działa według zasady „zapamiętaj i wyślij”. Prowadzi on nasłuch tego, co się dzieje w podłączonych do jego portów sieciach i retransmituje informacje między sieciami. Most nie zmienia formatu ramki (z wyjątkiem mostów tłumaczących). Retransmituje ramki skierowane do stacji zlokalizowanych na konkretnych portach, bądź ramki rozgłoszeniowe. Mosty potrafią uczyć się położenia stacji w sieciach, co umożliwia odfiltrowanie ruchu lokalnego od ruchu międzysieciowego. Most umożliwia utrzymanie zapasowych połączeń między sieciami.

Typy mostów;

Most transparentny lub przeźroczysty sam podejmuje decyzję o wyborze trasy i przekazuje ramki do odbiorcy bez żadnych zmian. Wykorzystuje algorytm drzewa opinającego (ang. spanning tree). Mosty przeźroczyste dzielimy na mosty proste oraz uczące się.
Most z routingiem źródłowym (ang. source routing) obsługę ramek ogranicza do śledzenia i wyboru właściwej trasy przesyłania zdefiniowanej przez stację źródłową.
Most łączony integruje funkcje mostu transparentnego i z routingiem źródłowym, wybierając tryb pracy w zależności od potrzeb.
Most odległy (ang. remote bridge) służy do łączenia odległych sieci LAN za pomocą łącza punkt-punkt.
Regenerator (repeater) jest to proste dwuportowe urządzenie działające w warstwie fizycznej służy do wzmacniania sygnału wejściowego, bez zmiany jego kształtu.
Funkcje regeneratora, może pełnić koncentrator (hub) lub przełącznik (switch) które są wieloportowymi regeneratorami.

autor: Specjalista
ocena: 0,00/5,00 [0]

Autor Komentarze
Brak komentarzy w tym artykule
 Skocz do:  
Nie możesz pisać artykułów w t kategorii
Nie możesz edytować swoich artykułów w tej kategorii
Nie możesz kasować swoich artykułów w tej kategorii
Nie możesz oceniać artykułów w tej kategorii

Nie możesz komentować artykułów w tej kategorii
Nie możesz edytować swoich komentarzy w tej kategorii
Nie możesz kasować swoich komentarzy w tej kategorii
Nie możesz oceniać komentarzy w tej kategorii

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Ponieważ na forum pojawia się coraz więcej materiałów, zdjęć, itp.,
 proszę każdego, kto będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie naruszenia praw autorskich o kontakt ze mną.
 Postaram się jak najszybciej materiały tego typu usunąć lub jeśli to będzie możliwe uzyskać zgodę na ich publikację.

Jednocześnie informuję, że administrator forum nie odpowiada za treść wypowiedzi innych użytkowników,
 a tym samym nie może być pociągany do odpowiedzialności za owe wypowiedzi.

maranta

  Liczniki na bloga

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 20